top of page

אזרחות ישראלית בהתאם לחוק השבות

תודה על פנייתך!

התקשרו עכשיו

לתיאום פגישה מקצועית

054-7855387

או השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם

מדריך קצר לקבלת אזרחות ישראלית מכוח חוק השבות

 

יהודים המעוניינים לעלות לישראל יכולים לממש את זכאותם בכוח חוק השבות. חוק השבות נחתם זמן קצר לאחר קום המדינה ומטרתו הענקת אזרחות לכל יהודי העולה לישראל. מדובר בזכות גורפת, למעט במצבים בהם נשללת הזכות לעליה עבור מי שפועל נגד מדינת ישראל ו/או העם היהודי. עם השנים עבר חוק השבות מקצה שיפורים במטרה לאפשר עליה גם לאלה שאבותיהם ו/או  סבותיהם יהודים וכן אלה שבני זוגם או בנם/ נכדם יהודיים.

קיימות מספר סיבות נפוצות המקשות על המבקשים להוכיח את יהדותם:

 

 • המבקשים המירו את דתם – עקרונית, אלה שהיו יהודים בעברם והמירו את דתם (נצרות, איסלאם ועוד), אינם זכאים לקבלת אזרחות מכוח חוק השבות. חשוב להבין שאין מדובר בסוף פסוק ובהחלט נתן לפעול בעניין.
   

 • המבקשים מתקשים בהמצאת מסמכים – רבים נתקלים במצב שבו אין ברשותם הוכחה ברורה לגבי יהדותם. מבקשים אלה נתקלים בבעיה מול קונסול ישראל בחו"ל אור רשות האוכלוסין ולעיתים קרובות מתברר להם שהם חסרי אונים בעניין.
   

 • המבקשים מתקשים להוכיח קשרי משפחה – לעיתים קרובות, קונסול ישראל בחו"ל יאשר רק לחלק מבני המשפחה לעבור תהליך עליה ואילו השאר יסורבו, או ידרשו להוכחות נוספות בעניין יהדותם. כך קורה שהמשפחה נקרעת ורק חלק ממנה עולה לישראל. בכדי לפתור מצבים כאלה, יתכן בהחלט שתידרש בדיקת אבהות בעניין ואף החלטה קונקרטית.
   

 • המבקשים אשר אומצו על ידי יהודי/ה- לעיתים קרובות לקונסול או לרשות האוכלוסין יש ספק לגבי אימוץ. האם אימוץ לא נעשה רק לטובת עלייה לארץ? גם במקרים אלו אין מדובר בסוף פסוק.
   

 • אלמנים של יהודים – אומנם שיש להם זכות קנויה לעלות לארץ, אך גם הם נתקלים בקשיים בהוכחת כנות קרש לפני מות בן/בת זוג.
   

 • יהודים וזכאי שבות שיש להם עבר פלילי- אין ספק ביהדותם, אך לא מאפשרים להם לעלות ארצה, עקב עברם הפלילי. גם במקרים אלו בהחלט יש מה לעשות.

shutterstock_74622673.jpg

איך מממשים את הזכות לעליה?


קיימות 2 דרכים המאפשרות ליהודים לעלות לישראל במסגרת חוק השבות:

 • בקשה לעליה דרך הקונסוליה בחו"ל – את תהליך העלייה ניתן להתחיל לגלגל בחו"ל באמצעות הגשת בקשה בקונסוליה. אל הבקשה יש לצרף את כל המסמכים הנדרשים בכדי להוכיח את יהדותו של המבקש ובני משפחתו.
   

 • הגשת בקשה בישראל – אלה שכבר ממוקמים בישראל יכולים לפנות לרשות האוכלוסין וההגירה, בבקשה לשינוי ממעמד שהייה של תייר למעמד עולה. פניה לרשות האוכלוסין מתבצעת באמצעות מילוי טופס שינוי מעמד מתייר לעולה (מספר נוהל 5.2.0001), תוך צירוף מסמכים נוספים המעידים על יהדותו של המבקש וכן בני משפחתו.

   

תהליך הטיפול בבקשה למעמד עולה עבור נתין זר בישראל


על המבקש לפנות פיזית ללשכת הרשות האזורית בסביבתו. עליו להגיש מסמכי זהות הכוללים דרכון זר, טופס בקשה, לתעודת עולה וכן תעודת זהות, כמו כן יציג המבקש גם 3 תמונות פספורט. בנוסף לכך יגיש המבקש תעודות מקוריות, מאומתות ומתורגמות המוכיחות את יהדותו. אלה יכללו: תעודות ואישורים מקוריים, תעודת לידה, תעודה ציבורית במקרה של שינוי שם וכן תעודת יושר.

בתהליך הבדיקה יפתח למבקש תיק בחתימתו. המשך התהליך יכלול בדיקה לגבי בקשות קודמות, סטטוס שהייה וכן בדיקה פלילית ומודיעינית לאלה השוהים יותר מחצי שנה. שאילתא תישלח גם לסוכנות היהודית ובמקרים מסוימים גם ללשכת הקשר.

בתום הבדיקות תתבצע הערכה של איכות המסמכים שהוגשו וכן אמינותם. במידה ועלו עניינים נוספים כמו רישום פלילי, אלה ישקלו בהתאם. לעיתים קרובות עולה שאין המבקש עומד בתנאי הסף של רשות האוכלוסין. ליווי מקצועי של עו"ד מנוסה שמכיר את השפה, התרבות והביורוקרטיה במדינות זרות רבות בכן ברשות האוכלוסין, יכולה לתרום רבות. משרד העו"ד סרגיי איתן מרגולין בעל ניסיון רב בתחום ומעניק סיוע לאלה המעוניינים לעלות לישראל מכוח חוק השבות.

bottom of page